امنیت شبکه وایرلس

امنیت شبکه وایرلس


فرقی نمی‌کند که یک شرکت بین‌المللی هستید یا یک کسب و کار کوچک، داشتن یک شبکه وای فای کسب و کار ایمن و مطمئن بسیار مهم است.

به ویژه در عصر دیجیتال که همه‌چیز به صورت دیجیتالی انجام می‌شود و تنها یک کلیک اشتباه کافی است تا کل اطلاعات و داده‌های یک شرکت به خطر بیفتد. در واقع، جونیپر برآورد می‌کند که خسارات ناشی از جرایم سایبری در سال ۲۰۱۹ به ۲ تریلیون دلار رسیده است.

فهرست

چگونه می‌توان شبکه وای فای کسب و کار خود را ایمن کرد

با توجه به آنچه گفته شد، اکنون بهترین زمان برای حصول اطمینان از ایمن بودن شبکه وای فای کسب و کار خود است.

ممکن است هنوز یک دپارتمان امنیتی کامل در اختیار شما نباشد اما اقداماتی وجود دارند که با انجام آن‌ها می‌توانید از امنیت شبکه خود اطمینان حاصل کنید.

امنیت شبکه وای فای کسب و کار

مطمئن شوید که سخت‌افزار وای فای شما ایمن است

وقتی در محل کار هستید، اسناد و مدارک مهم را در دسترس عموم قرار نمی‌دهید. باید همین ذهنیت را نسبت به سخت‌افزار وای فای خود داشته باشید. از این گذشته، کارهای روزانه‌ شرکت شما به روتر، سوئیچ‌ها و نقاط دسترسی در آن بستگی دارند.

 حفاظت نکردن از تجهیزات اصلی شبکه خود موجب می‌شود تا شبکه وای فای کسب و کار شما مستعد دست‌کاری یا حتی راه‌اندازی مجدد تصادفی باشد. این امر موجب توقف کارهای مرتبط به کسب و کار می‌شود که منجر به تاخیر در بهره‌وری و هزینه‌ اضافی برای شرکت خواهد شد.

سخت‌افزار وای فای

امنیت داخلی روتر خود را چک کنید

همه روترها با نوعی گزینه امنیتی داخلی ارائه می‌شوند. هر روتر دارای اطلاعات ورود به سیستم و آدرس IP است که می‌توانید از آن برای ورود به سیستم و تغییر تنظیمات مدیریت شبکه خود استفاده کنید.

 WPA2 امن‌تر از WEP است اما همیشه یک رمز امن شامل حروف بزرگ و کوچک، اعداد و نشانه‌ها تعریف کنید. در صورت امکان، از یک عبارت بلند که به خاطر آوردنش برای شما آسان و رمزگشایی آن برای ربات‌ها دشوار است، استفاده کنید. هرچه تعداد کاراکترها بیشتر باشد، بهتر است.

این موجب ایمن‌تر شدن شبکه شما می‌شود، در حالی که منتظر یک متخصص شبکه برای بررسی وای فای خود هستید. همچنین، یک روش خوب برای به‌روزرسانی گذر واژه وای فای شما به صورت منظم است؛ این کار به نظر یک دردسر اداری است اما این گام کوچک می‌تواند تفاوت چشمگیری ایجاد کند.

مشاوره حرفه‌ای بگیرید

مدیران IT ممکن است علم لازم در زمینه‌ حفظ امنیت و پیاده‌سازی شبکه‌ های وای فای ایمن را نداشته باشند.

در واقع، آمارهای مربوط به دانشگاه مریویل نشان می‌دهد که افزایش حملات سایبری منجر به تقاضای بیشتر برای متخصصان امنیت سایبری شده است که وظیفه آن‌ها، حفظ امنیت شبکه‌های داده و ایجاد پروتکل‌های امنیت رمزگذاری شده است.

 اگر کسب و کار شما منابع لازم برای استخدام یک متخصص حرفه‌ای  در زمینه امنیت سایبری را ندارد، استخدام فردی برای تنظیم شبکه وای فای به گونه‌ای که امنیت داده تامین شود، بهترین روش است. شما می‌توانید از متخصصان بخواهید تا آموزش‌های عیب‌یابی سریع را برای کارکنان IT برگزار کنند.

خدمات شبکه و پشتیبانی شبکه کیانانت

ارائه کلیه خدمات شبکه در تهران و البرز و شهرهای همجوار

به‌روزرسانی را فراموش نکنید

دنیای همیشه در حال تغییر تکنولوژی بدین معناست که به‌روزرسانی از اهمیت خاصی برخوردار است. ممکن است شما فکر کنید که تنظیمات فعلی شبکه ایمن هستند اما مقاله های پیشین در مورد وای فای بیان می‌کند که شبکه‌ها باید هر ۵ سال یک‌بار به‌روزرسانی شوند تا بهترین امنیت به دست آید.

 در حالی که شما باید چارچوب ۵ ساله را به عنوان یک اساس در نظر داشته باشید، اما اگر قصد توسعه‌ شرکت خود را دارید، ممکن است مجبور شوید زودتر از موعد به‌روزرسانی را انجام دهید.

همانند هر به‌روزرسانی دیگر، شما باید مطمئن شوید که از پروتکل‌های امنیتی و داده‌های قدیمی بکاپ گرفته شود تا در صورت بروز مشکل در به‌روزرسانی، یک نسخه پشتیبان از اطلاعات خود در اختیار داشته باشید.

از شبکه وای فای کسب و کار خود در برابر اکسس پوینت های ناقلا محافظت کنید

با وجود نام خطرناک آن، بسیاری از اکسس پوینت سرکش یا ناقلا (Rogue APs) سرکش اغلب با هدف هک کردن ایجاد نمی‌شوند. به عنوان مثال، یک کارمند ممکن است همراه خود یک دستگاه اتصال وای فای را برای استفاده شخصی به محل کار بیاورد تا از بار شبکه کاسته شود.

با انجام این کار، در واقع یک درگاه ورود برای هکرها ایجاد می‌شود زیرا APهای سرکش بدون پروتکل سطح امنیتی یکسان به شبکه شما وصل می‌شوند. به منظور اطلاع از وجود هرگونه AP سرکش در شبکه و حصول اطمینان از امنیت شبکه خود، اسکن‌های منظمی بر نقاط دسترسی شبکه وای فای کسب و کار خود انجام دهید.

Rogue access point

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *